Mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, szakosztályunk cseh, szlovák és román testvérszervezetünkkel együtt részt vesz az Erasmus + program által támogatott Közép- és kelet-európai szakmai szövetségek fóruma (CEEAF) projektben. Ennek első személyes találkozójára november 22.-én pénteken került sor Prágában.
A találkozón bemutatkozott a négy részt vevő szervezet, majd az egyes akciók felelősei megbeszélték a projekt munkacsomagjainak tartalmát és időzítését.
Feladatok
Az alábbiakban röviden bemutatjuk, amit az egyes munkacsomagokról már tudni lehet. Várjuk az ezekkel kapcsolatos véleményeket, felajánlásokat.
- munkacsomag: A részt vevő szervezetek és befolyásuk felmérése. Felelős: SKPRK (CZ)
A munkacsomag keretében a vezetőségnek ki kell töltenie a szervezetre vonatkozó információs kérdőívet, és fel kell mérnie a tagság véleményét a szervezetről (SWOT analízis). Esetünkben a szakosztályi tagságra vonatkozik a közös kérdések alapján a felmérés, de készül egy saját kérdőív is, amit a teljes MPT tagságnak kiküldünk. Emellett interjúk és fókuszcsoportos beszélgetés során fel kell mérni országonként 10-15 fő véleményét a szervezetről, munkájának hatásáról, igényekről . Az eredményeket össze kell vetni egy tanulmányban. A témában 2025-ben Prágában érzékenyítő workshopot tartanak, amelybe a többi országból online be lehet kapcsolódni.
A végrehajtásra 2025 január-februárban kerül sor.
2. munkacsomag: Jó gyakorlatok gyűjtése . Felelős: ZKPRK (Szlovákia)
A szervezetek meghatározott szempontok szerint leírják a saját, illetve az országukban követett egyéb jó gyakorlatokat, legalább ötöt országonként. A leírásokból közös dokumentum születik, amelyet mindegyik ország nyelvére lefordítanak. Készül egy honlap is, amire ezek feltöltésre kerülnek. Ezt promotálni szükséges, hogy biztosítani lehessen a vállalt 3000 letöltést.
A szervezetek már a projekt ideje alatt átvesznek a leírtak közül 1-2 jó gyakorlatot. Ehhez a szervezetek tutort biztosítanak.
3. munkacsomag: Tanulási alkalmak. Felelős: ACRON (Románia)
Legalább 2 alkalom/ország kell megvalósuljon, online vagy személyes formában, alkalmanként átlagosan legalább 35 fő részvételével. A témákra később jönnek javaslatok. Az eseményeknek angolul kell zajlani vagy a felvételeket angolul kell feliratozni.
4. munkacsomag: Pályaorientációs irányelvek összehasonlítása. Felelős: MPT POSZ
Ezért a csomagért szakosztályunk a felelős. Az összehasonlításra a friss finn kompetencia keretrendszerből kiindulva kerül sor, ezt hasonlítjuk össze a 4 ország rendszereivel. (Csehországban van hivatalos szakmai protokoll, Szlovákia most dolgozik egyen önkéntes alapon, Magyarországon és Romániában nincs ilyen.) A tagállami szintű elemzéshez mintát adunk, és az elemzések alapján egy angol nyelvű tanulmány készül. 2026 január végén Budapesten a témával foglalkozó eseményt tartunk.
5. munkacsomag: Közép-Kelet Európai LLG fórum létrehozása. Felelős:
óEnnek részleteiről még nem volt egyeztetés. Annyi került elhatározásra, hogy a disszeminácihoz honlap készül www.cee-guidance.eu doménnévvel.
A szervezetek bemutatása
Románia: A román tanácsadók szövetsége 2007-ben alakult meg ACRON néven. Három témakörbe dolgoznak, a) ceritifikáció (az amerikai NBCC licenc alapján.), b) jó gyakorlatok gyűjtése, c) tanácsadók klubja. Kialakították a tanácsadók etikai kódjegyzékét 2008-ban. Megalakították a tanácsadók nemzeti fórumát. A román pszichológusok ellenállnak a tanácsadó szakma önálló megjelenésének. M
Szlovákia: 2014-ben alakították a szlovák tanácsadó szervezetet, a ZKPRK-t főként gyakorló tanácsadóknak. Eredetileg az EuroGuidance volt a háttér. 2019-ben Pozsonyban tartották az IAEVG globális ülését. 150 volt a legmagasabb tagsági létszám, 6 szervezet is tag volt. Jelenleg kb. 30 fizető tag van. 100 órás továbbképzést végeznek tanácsadóknak és tanároknak is, ezt elismeri a szlovák oktatási tárca is. Saját weblapjuk van, 60 cikk jelenik meg évente. Erasmus+ban is részt vesznek, segítik a tanácsadók EU mobilitását. Évente megrendezték a pályaorientációs hetet. 2024 a pályaorientáció beépítése a LLL törvénybe. Jelenleg a szervezetet az elnök és 6 tagú board irányítja.
Csehország: Az SKPRK 2017-ben alakult, szoros kapcsolatban a szlovák szervezettel. 32 egyéni tag van, szervezeti tagok nincsenek. Erasmus + keretben kialakítottak egy tanácsadói standardot a szlovákokkal együtt, amelyet a pilot után nem vittek tovább. Tagjai az IAEVG-nek és a cseh nemzeti LLG tanácsnak.